First aid
and other veterinary tips
25.02.2020
Bessinka s Cushingovým syndromem
Cushingův syndrom se vyvíjí u pejsků, kteří mají nadprodukci jednoho důležitého hormonu - kortizolu. Kortizol pomáhá regulovat metabolismus a důležitou roli hraje v metabolismu bílkovin, sacharidů i tuků. Do oběhu se uvolňuje během stresu a připravuje organismus na boj či útěk (takzvaná reakce fight or flight). Hormon se tvoří poblíž obou ledvin, v nadledvinách. Jeho tvorba a uvolňování jsou řízeny jiným hormonem, označovaným zkratkou ACTH. Samotný ACTH se tvoří v hypofýze, malé žláze na spodině mozku. Většina pejsků s Cushingem
(cca 85%) trpí nezhoubným nádorem hypofýzy a jsou to právě nádorové buňky, které produkují velká množství hormonu ACTH, který stimuluje nadledviny k nadprodukci kortizolu. U zdravých zvířátek koncentrace kortizolu v krevní plazmě velmi kolísá, tělesná potřeba kortizolu se mění. Během vzrušení nebo nemoci nadledviny normálně zvyšují produkci kortizolu. Jakmile stres pomine, plazmatická koncentrace kortizolu se vrátí k normálu.
Pejsci, kteří mají Cushingův syndrom, jako je i Bessinka, mají chronickou nadprodukcí kortizolu po týdny a měsíce. Hladina kortizolu u těchto pejsků také kolísá, ale jeho průměrná hladina je mnohem vyšší, než u hafanů zdravých. Nadměrné množství kortizolu v cirkulaci má škodlivý vliv na funkci mnoha orgánů a na celkový tělesný metabolismus.
A jaké jsou nejčastější příznaky Cushingova syndromu? Vypadávání srsti, prověšené a zvětšené břicho, kožní nemoci, změna chování, časté močení i zvýšená chuť k příjmu potravy. Právě proto i Bessinka má bříško větší a vypadanou srst.