Vetík

VETÍK

lekarnicka

První pomoc

a jiné veterinární rady

První pomoc a jiné veterinární rady Křečové stavy
image

04.11.2019

Křečové stavy

Křečové stavy jsou projevem onemocnění různých orgánů v těle. Nejčasteji se může jednat o projev onemocnění mozku, nebo pokročilého onemocnění ledvin, jater, slinivky břišní, štítné žlázy. Může se jít také o poruchy metabolismu glukózy, vápníku a jiných prvků.

Asi nejznámějším onemocněním projevujícím se křečovými stavy je epilepsie.

Jedná se o skupinu onemocnění, jejichž původ je v mozku nebo jiných orgánech. Proto se epilepsie rozděluje na epilepsii:

  1. primární, která se dělí navíc na symptomatickou, kdy jde o prokazatelné onemocnění mozku (např. nádor mozku) anebo tzv. idiopatickou, ta jest neznámého původu.
  2. sekundární – poškození jiných orgánových systémů (viz. výše)

Za pravou epilepsi by se měla považovat pouze idiopatická epilepsie!

Majitel může pozorovat u svého psa náhlý nástup záchvatu. Záchvat může být:

  1. jednoduchý, kdy nedochází ke změně (ztrátě) vědomí a dochází jenom k postižení určitých svalových skupin (např. třes jedné části těla).
  2. komplexní, kdy dochází k úplné ztrátě vědomí a projevům typických záchvatů, kdy je pes v křeči, může mít zvýšenou produkci slin, může se pomočit či defekovat. Tyto záchvaty trvají až několik minut, také se mohou po chvíli opakovat.

První pomocí ze strany majitele je nechat záchvat odeznít, pak se snažit zvíře zklidnit (ponechat zvíře odpočívat v zatemněné místnosti, zabezpečit přístup k jídlu a vodě). Vzápětí je důležité kontaktovat veterináře, který Vám poradí, jak ve vašem konkrétním případě postupovat dál.

Nezapomeňte, hlavní zásadou každé první pomoci je ZACHOVAT KLID a jednat s rozmyslem!