První pomoc
a jiné veterinární rady

03.11.2019
Porod
Tento přehled je rozdělen na tři části, a to Před samotným porodem, samotný Porod a Ostatní důležitá upozornění.
Před samotným porodem:
Je dobré si již v době krytí fenky vyznačit do kalendáře datum krytí, případně i den, kdy začlo samotné hárání. Podle tohoto pak lze poměrně přesně stanovit předpokládaný datum porodu, a tedy se na něj i patřičně připravit. Porod můžeme očekávat někdy kolem 63.dne ode dne nakrytí (rozmezí je 59-72 dní).
Známky blížícího se porodu: několik dní před samotným porodem můžeme u feny pozorovat neklid, zvětšení mléčných žláz, častější močení, vyhledávání přítomnosti majitele a vytrhávání srsti v oblasti břicha (fena se snaží stavět si hnízdo).
Velmi důležitá známka blížícího se porodu je pokles tělesné teploty asi o 1 stupeň a to přibližně 24 hodin před samotným porodem!
Doporučení:
- v předstihu několika dní informovat veterináře o blížícím se porodu (aby byl v případě komplikací připraven u porodu odborně zasáhnout)
- několik dní před porodem každý den změřit v konečníku tělěsnou teplotu (viz informace ohledně blížícího se porodu)
- mít připravené vhodné místo pro fenu (místo čisté, suché, teplé a místo, kde bude mít fena klid a soukromí)
- pro samotný porod mít připravenou dezinfekci (např. Betadine) a čisté nůžky, šicí nit či jiný tenký provázek – pro případ asistence při stříhání pupeční šňůry
- čistý ručník na osušení štěňat po narození
- vyhřívací dečku, termoláhev, láhev s teplou vodou nebo cokoliv teplého na ohřátí narozených štěňat
Porod:
Porod probíhá ve 3 fázích:
1. fáze – trvá přibližně 3-12 hodin (někdy u prvorodiček až 24 hodin)
- nastupují koordinované děložní kontrakce
- fena je neklidná, může se chvět, ohlíží se, často uléhá do boční polohy2
- pozorujeme výrazné kontrakce břicha
2. fáze – trvá přibližně 2-6 hodin
- dochází k vypuzování plodu z porodních cest – často dochází k vypuzení plodu uloženého v plodových obalech, které fena nakonec překousne, stejně tak jako překousne pupeční šňůru
- fena olizuje štěně, čímž u něho dochází ke stimulaci spontánního dýchání
- porod dalšího štěněte nastupuje přibližně do 15 minut
3. fáze – tato fáze se často prolíná s druhou fází
- dochází k vypuzení placent
Porod je většinou ukončen tím, že fena vstane, jde se např. napít a poměrně často i vymočit.
Ostatní důležitá upozornění:
- V PŘÍPADĚ JAKÝCHKOLI NEJASNOSTÍ OKAMŽITĚ KONTAKTUJTE VETERINÁRNÍHO LÉKAŘE!
- někdy můžeme na začátku druhé fáze (před vypuzením plodu) zpozorovat odtok plodových vod, ty mohou mít zelenou až hnědou barvu
- v případě, že do 30 minut po odtoku plodových vod nedojde k vypuzení plodu, mohl nastat problém a je nutná okamžitá konzultace s veterinářem!
- v případě, že nastoupí porod (porodní bolesti, kontrakce) a do 2 hodin nedojde k vypuzení plodu, je opět nutná rychlá konzultace s veterinárním lékařem!
- v případě, že je plod zaklíněný v porodních cestách (vidíme jen hlavičku nebo nožičky), se snažíme plod velmi opatrně vytáhnout – ale pozor! V případě nešetrného zacházení při vytahování plodu může dojít k jeho vážnému poranění a následně až k úmrtí!
- v případě, že fena po vypuzení plodu nepřekousne plodové obaly a pupeční šňůru, můžeme tyto obaly opatrně (manuálně nebo nůžkami) roztrhnout a vybalit štěně, pupeční šňůru je nutné před jejím přestříhnutím podvázat cca 1 cm od pupku štěněte a až pak ji ustříhnout (nad uzlíkem!) - pahýl pupeční šňůry vydezinfikujeme!
- je důležité spočítat počet vypuzených placent, který musí souhlasit s počtem štěňat!
- NEJPOZDĚJI DEN PO PORODU NAVŠTÍVIT S FENOU I ŠTĚŇATY VETERINÁRNÍHO LÉKAŘE, který zkontroluje zdravotní stav feny I štěňat a vyloučí tak případný MOŽNÝ VÝSKYT POPORODNÍCH KOMPLIKACÍ