Vetík

VETÍK

lekarnicka

První pomoc

a jiné veterinární rady

Příběhy Neonka s problémy pohybového aparátu
image

06.10.2023

Neonka s problémy pohybového aparátu

Minulý týden tety z Dočasek DeDe přijaly fenku Neonku (původně Mína). Tato malinká, 3 kilová nešťastnice si s sebou přivezla tajemství - jistě utrpěla nějaký úraz páteře.
Neonka je mlaďoučká holčička, váží přes 3 kila, pobyla krátce v útulku, ale byla předána k tetám z důvodu nutné individuální péče. Co se ji stalo nikdo netuší, ale má téměř zcela ochrnuté zadní nohy, resp. naučila se po úrazu znovu "chodit", ale s větším neurologickým deficitem. Neončina pravá noha je zcela spastická, trvale v extenzi (natažení), levá je částečně hybná, obě nohy jsou atrofované, bez svalů, což společně svědčí pro již starý, neřešený, úraz.
Na RTG má deformovaný 4. bederní obratel, který je vtlačený do předchozího, plus mezi ostatními bederními obratli chybí meziobratlový prostor. Původně si tety myslely, že je v důsledku neurologického problému inkontinentní, ale Neonka se vědomě vyprazdňovat umí, ale musí se s ní chodit pravidelně a často ven. Pokud jsou intervaly venčení delší, je doma v dětských XS plínkách. Reziduální moč jí v močovém měchýři nezůstává, je bez známek zánětu močových cest, což je dobré.
Neonka už bohužel nemá šanci na operační řešení, v tuto chvíli je již operace nemožná, takže jedinou možností, jak ji pomoci a zlepšit její chůzi, jsou rehabilitace a fyzioterapie. Potřebuje nasvalit zadní nohy, zlepšit hybnost, proto tety plánují oslovit rehabilitační zařízení v rámci fyzioterapie pro pejsky.
Neonka je jinak velmi milá, veselá a kontaktní holčička, má moc ráda pozornost člověka, užívá si "procházky" a i přes svůj hendikep je to spokojené a nadšené stvoření.
 
 
Neonko, já, Vetík a celá má smečka Ti držíme pacičky, abys našla milující domov, kde se Ti budou s láskou věnovat. Na transparentní účet Dočasek DeDe právě posíláme 500 Kč z ročního přeplatného Vetíka. Peníze využij na úhradu rehabilitačních cvičení a fyzioterapie.
 
Smečko, děkuji, že můžeme společně pomáhat! Jste skvělí! A jedeme dál!
 
Váš Vetík
www.vetik.cz

RTG Neonka
RTG Neonka
Neonka
Neonka
Neonka
Neonka
Neonka
Neonka
RTG Neonka
RTG Neonka
Neonka
Neonka
Neonka
Neonka
Neonka
Neonka
Neonka
Neonka
RTG Neonka
RTG Neonka
Neonka
Neonka
Neonka
Neonka
Neonka
Neonka